Internetový magazín ze světa výroby a průmyslu

Technologie, které nejvíc ovlivnily lidstvo

22. 3. 2023

Jsme ve věku internetu, chytrých technologií a lidstvo dosahuje den za dnem obrovských pokroků. Tušíte ale, jaké technologie civilizaci za celou dobu její historie ovlivnily nejvíce?

I průmysl může být ekologičtější. Jak?

22. 2. 2023

Dávno už víme, že průmyslová výroba velmi výrazně ovlivňuje životní prostředí. A většinou negativně. Přesto dnes existují technologie, které mohou tyto negativní dopady snížit.

Jaké moderní technologie pomohou ochránit váš domov?

12. 1. 2023

I když si obvykle platíme pojištění nemovitosti, chováme se zodpovědně a chráníme se preventivně proti zlodějům, může se stát, že náš domov se přece jen ocitne v ohrožení. Díky využití moderních technologií ale můžeme mnoha rizikům zabránit.

Hubbleův vesmírný dalekohled – kam oko nedohlédne

14. 12. 2022

Vesmír nás fascinuje tak dlouho, jak je lidstvo lidstvem. Nahlédnout do vzdálených koutů vesmíru je vzrušující a díky Hubbleovu teleskopu jsme o kousek poodkryli roušku tajemna.

Tomáš Baťa – česká legenda mezi průmyslníky

5. 12. 2022

Nadaní podnikatelé a průmyslníci nás vždy fascinují. Jak se dokázali z ničeho vyhrabat až na vrchol? Pojďme se podívat na cestu legendárního Tomáše Bati.

3D tisk kovu – když konvenční metody nestačí

29. 11. 2022

3D tisk patří k technologiím budoucnosti. Kromě běžných materiálů se s ním překvapivě tisknou i kovy.

Ochraňte dům před úderem blesku

21. 11. 2022

Bouřka patří mezi další meteorologické jevy. Pro náš dům však představuje potenciální riziko, které s sebou nese poměrně vysoké výdaje. Pojďme se podívat, jak se účinně chránit. 

Jak fungují nejznámější medicínské přístroje

15. 11. 2022

Medicína je fascinující obor. S rozvojem moderní techniky se lékaři museli naučit pracovat s mnoha přístroji, které jsou pro nás dnes samozřejmostí. Ve většině případů však netušíme, jak tyto nástroje fungují. Tak se na ty nejznámější dnes podíváme.

Jak začít s chytrou domácností

8. 11. 2022

Ještě před pár lety jsme chodili přepínat programy na televizi ručně a dálkové ovládání bylo téměř splněným snem. Chytré spotřebiče se stále častěji zabydlují v našich domovech, a co dříve připomínalo sci-fi film, se stává realitou. Vytvořit si jednoduchou a účelnou chytrou domácnost není zas tak složité a snadno to zvládnete sami.

Andrew Carnegie – z nuly až na vrchol

4. 11. 2022

Příběhy o neobyčejných životech a úspěších nás nepřestávají fascinovat. Andrew Carnegie prožil život plný zvratů a zvládl se vyšplhat z bahna až na samý vrchol. Pojďme se podívat na příběh neobyčejné píle a vytrvalosti, která nás v mnohém může inspirovat dodnes.

Lidské aktivity spojené s ekologickým cítěním

1. 11. 2022

Spolu s rozvojem průmyslu se objevují stále další a další ekologické otázky, které je třeba zodpovědět. Pro někoho jsou to veřejné aktivity, pro jiného alternativní způsob života. Jak jste na tom vy?

Průmysl a jeho vliv na životní prostředí

1. 11. 2022

Průmysl a jeho vliv na životní prostředí je v poslední době stále diskutovanějším tématem. Mění se krajina, zanikají obce a ubývá zvířat. Jak mění průmysl tvář krajiny?

Nahrazení lidského faktoru strojovou inteligencí

1. 11. 2022

Psal o ní Čapek, věnoval se jí Orwell. Tématem dnešního článku je nahrazení lidského faktoru strojovou inteligencí, její etičnost a výhled do budoucna.

Rozvoj velkovýroby oblečení a ekologie

1. 11. 2022

Souběžně s rozvojem průmyslu se utvořila i levná velkovýroba oblečení. Často neekologické řešení, kterým jdeme jako společnost sami proti sobě. Jak se k této otázce stavíte vy?

Průmyslová revoluce v datech

1. 11. 2022

Dříve se ve školách učilo o jedné jediné průmyslové revoluci, která začala v 18. století. Dnes žijeme ve čtvrté etapě průmyslového rozvoje. Jaké byly ty předchozí?

Hřídel: rotační část strojů

1. 11. 2022

Úkolem hřídele je přenášet rotační pohyb. Její nedílnou součástí jsou hřídelové čepy. Hřídele můžeme rozdělit do několika kategorií. Které to jsou?