Průmyslová výroba a ekonomika

Andrew Carnegie – z nuly až na vrchol

Příběhy o neobyčejných životech a úspěších nás nepřestávají fascinovat. Andrew Carnegie prožil život plný zvratů a zvládl se vyšplhat z bahna až na samý vrchol. Pojďme se podívat na příběh neobyčejné píle a vytrvalosti, která nás v mnohém může inspirovat dodnes.

Průmysl a jeho vliv na životní prostředí

Průmysl a jeho vliv na životní prostředí je v poslední době stále diskutovanějším tématem. Mění se krajina, zanikají obce a ubývá zvířat. Jak mění průmysl tvář krajiny?

Ukrajinský průmysl padá. Co to znamená?

Pro světový průmysl byla zatěžkávací zkouškou pandemie Covidu-19. Od jejího skončení už se zase vzpamatoval a dohání covidové ztráty. Ale ne všude. Aktuálně je na tom nejhůř asi průmysl na Ukrajině.

3 nejznámější čeští průmyslníci a jejich přínos

Český průmysl není důležitý jen pro současnou ekonomiku. Pro náš stát byl důležitý vždy. A pohybovalo se v něm v průběhu historie hned několik lidí, kteří ho posunuli výrazně dopředu.

Nabíječky pro elektromobily schází. Proč?

Co se stane, když skvělý vynález předběhne dobu a společnost na něj ještě není připravena? To asi všichni tušíme. Zkrátka to nemůže fungovat tak, jak nám jeho výrobci s nadšením slibují. A typickým příkladem jsou elektromobily.

Průmysl 4.0 v Česku pořád ještě úplně nefunguje

Češi si o sobě často myslí, jak jsou dobří, zkušení, pracovití, schopní. Ale v mezinárodním srovnání se pak mnohdy ukazuje, že leckde pokulháváme daleko za okolními státy. Podobné je to i v Průmyslu 4.0.

Vynález jménem elektromotor – co jste o něm (možná) nevěděli

V posledních letech jsou čím dál populárnější elektrokoloběžky, elektrokola a vozítka nazývaná segway. Čím dál větším tématem jsou také elektromobily. A tak by stálo za to podívat se blíže na elektromotor, bez nějž by žádný z těchto přelomových dopravních prostředků nevznikl.

Satelit na dům – vyplatí se to ještě?

Byly časy, kdy po satelitním přijímači toužil snad každý a spousta lidí s jeho pomocí přijímala dosud neznámé televizní kanály. V současnosti se zdá, že je tento boom na ústupu.

Technologie, které nejvíc ovlivnily lidstvo

Jsme ve věku internetu, chytrých technologií a lidstvo dosahuje den za dnem obrovských pokroků. Tušíte ale, jaké technologie civilizaci za celou dobu její historie ovlivnily nejvíce?

I průmysl může být ekologičtější. Jak?

Dávno už víme, že průmyslová výroba velmi výrazně ovlivňuje životní prostředí. A většinou negativně. Přesto dnes existují technologie, které mohou tyto negativní dopady snížit.

Jaké moderní technologie pomohou ochránit váš domov?

I když si obvykle platíme pojištění nemovitosti, chováme se zodpovědně a chráníme se preventivně proti zlodějům, může se stát, že náš domov se přece jen ocitne v ohrožení. Díky využití moderních technologií ale můžeme mnoha rizikům zabránit.

Hubbleův vesmírný dalekohled – kam oko nedohlédne

Vesmír nás fascinuje tak dlouho, jak je lidstvo lidstvem. Nahlédnout do vzdálených koutů vesmíru je vzrušující a díky Hubbleovu teleskopu jsme o kousek poodkryli roušku tajemna.

Tomáš Baťa – česká legenda mezi průmyslníky

Nadaní podnikatelé a průmyslníci nás vždy fascinují. Jak se dokázali z ničeho vyhrabat až na vrchol? Pojďme se podívat na cestu legendárního Tomáše Bati.

Ochraňte dům před úderem blesku

Bouřka patří mezi další meteorologické jevy. Pro náš dům však představuje potenciální riziko, které s sebou nese poměrně vysoké výdaje. Pojďme se podívat, jak se účinně chránit. 

3D tisk kovu – když konvenční metody nestačí

3D tisk patří k technologiím budoucnosti. Kromě běžných materiálů se s ním překvapivě tisknou i kovy.

Jak fungují nejznámější medicínské přístroje

Medicína je fascinující obor. S rozvojem moderní techniky se lékaři museli naučit pracovat s mnoha přístroji, které jsou pro nás dnes samozřejmostí. Ve většině případů však netušíme, jak tyto nástroje fungují. Tak se na ty nejznámější dnes podíváme.