Jaké moderní technologie pomohou ochránit váš domov?

Smart lock

Nejspíš si odemykáte vstupní dveře klasicky klíčem. Ale zloději už na to, jak vypáčit zámek, dávno přišli. Takže pokud chcete lépe ochránit svou domácnost, můžete využít takzvaný smart lock (neboli chytrý zámek).

Ty jsou skvělé v tom, že díky nim lze odemykat dveře pomocí mobilní aplikace, případně fungují na ovládání hlasem. To je skvělé nejen proti nezvaným hostům, ale vyplatí se to, i pokud chcete ubytovat ty zvané – můžete jim s pomocí svého chytrého telefonu na dálku odemknout. A navíc se nemusíte bát, že ještě někdy ztratíte klíče nebo si je zabouchnete a budete uprostřed noci zase shánět zámečníka.

Chytré osvětlení

Technologie, kdy rozsvěcení a zhasínání světel ovládáte nikoliv s pomocí klasického vypínače, ale na dálku (obvykle s pomocí smartphonu nebo svým hlasem) je velmi praktická a mnoho lidí si ji už zamilovalo. Ale jedná se i o dobrou metodu, jak zabezpečit svůj dům a přesvědčit zloděje, že se v něm svítí, protože v něm aktuálně někdo přebývá (i když ve skutečnosti je prázdný).

Třeba u chat a chalup je to neocenitelný pomocník, jak případné nezvané hosty zmást. Nemluvě o tom, že některé technologie fungují ve spojení s čidlem na pohyb – jakmile je v domě zaznamenán pohyb, rozsvítí se, což zlodějům rozhodně nebude příjemné.

Bezdrátové detektory pohybu

Alarmy jsou už takovým klasickým a možná trochu zastaralým způsobem, jak chránit své nemovitosti před nenechavými prsty zlodějů. V poslední době se proto kromě nich začínají prosazovat i bezdrátové detektory pohybu. Nehoukají ani nerozsvěcují světla. Ale jsou velmi nenápadné a jejich princip tkví v tom, že mohou na váš telefon poslat upozornění, pokud se něco pohne v oblasti, kterou jste si nastavili. Ihned tedy poznáte, že je něco v nepořádku a můžete případně přivolat policii. Jen je potřeba vypínat je, pokud jste v nemovitosti vy sami, ať je nespustíte vlastní vinou.

Bezdrátové kamery

Velmi častým způsobem, jak lidé zabezpečují své domovy či rekreační nemovitosti, je instalace bezpečnostních kamer. V posledních letech se čím dál víc objevují bezdrátové kamery, které jsou nenápadnější, ale chytřejší. Dokážou komunikovat s vaším chytrým telefonem či tabletem a máte tak o své nemovitosti neustálý a dokonalý přehled. Kamery můžete díky mobilní aplikaci různě ovládat a lze si z nich přehrávat i zpětné videozáznamy, což se hodí, pokud vás někdo vykrade.

Přečtěte si u nás také o tom Jak začít s chytrou domácností nebo o Nahrazení lidského faktoru strojovou inteligencí.

Fotografie