Ukrajinský průmysl padá. Co to znamená?

Dopady války

Živit se výrobou v zemi, kde je válka, není snadné. Pokud je vaším oborem zbrojní průmysl, máte vyhráno. Ale ostatní odvětví jsou v poklesu a vyrábějí stále méně, domácí poptávka klesá a vývoz není tak snadný a samozřejmý jako v době míru. Ukrajinský průmysl je na tom od začátku války čím dál hůř. V oblastech přímo zasažených válkou jako by úplně přestal existoval. Ale krizí procházejí i podniky na západě území, kam se boje nedostaly a lidé si tam žijí v relativním klidu. Dozvuky války totiž silně doléhají až tam.

Krize zaměstnanosti

To, na co nejvíc žehrají ukrajinské průmyslové podniky, je nedostatek pracovní síly. Lidé chybí. A kvůli tomu drhne výroba. Hodně lidí uteklo už po vypuknutí konfliktu, ale řada se jich po několika měsících zase začala vracet. Pořád jich ale není tolik jako před válkou.

Stejně tak někteří muži odešli bojovat na frontu, takže podniky přišli o mužskou sílu. A nevědí, jestli se jim zaměstnanci někdy ještě vrátí – a dokud se bude válčit, bude jich zřejmě dál ubývat.

Chybějící zdroje

Druhý problém nastává se zdroji. Například nerostné suroviny získávané běžně na východě Ukrajiny jsou v současnosti pryč. Není možné jen tak si zajet mezi zákopy a tam si vytěžit suroviny pro výrobu. Podniky je proto musejí shánět jinde, případně kupovat, což celou výrobu výrazně prodražuje. A nikdo neví, jak to bude dál – i když válka jednoho dne skončí, některé suroviny mohou i tak chybět.

Zničená ekonomika

Průmysl a zemědělství tvořily značnou oporu ukrajinské ekonomiky. Od počátku války se oba tyto sektory potýkají se značnou krizí. Zemědělci řeší, jestli na „horké“ půdě budou moci další jaro zasít a jestli bude možné plodiny sklízet. K tomu je trápí plné sýpky a drhnoucí vývoz obilí, kukuřice a dalších potravin, protože Černé moře se snaží blokovat Rusko a jiné cesty jsou složitější a nákladnější.

Totéž trápí i průmyslníky. Produkce klesá, protože produkty není jak a kam vyvážet. Sklady se leckde plní a už není možné přidávat tam další výrobky. A když má v zahraničí někdo zájem o dovoz, je zase složité vyřešit tu nejlepší možnou cestu pro dopravu zboží.

Ekonomika Ukrajiny je tak ve velké krizi. A přesně tohle se evidentně Rusko snažilo a snaží dosáhnout. Když zemi nemůže dobít, chce ji zničit aspoň ekonomicky. Ale Ukrajinci dál urputně vzdorují, nevzdávají se ani kvůli upadajícímu životnímu stylu a strach z nich nedělá otroky. Dál věří, že zvítězí a že zase bude dobře.

Přečtěte si také Průmysl 4.0 v Česku pořád ještě úplně nefunguje nebo 3 nejznámější čeští průmyslníci a jejich přínos.

Fotografie