
Výjimečný život
Andrew Carnegie byl skotský imigrant, který se do USA dostal ve 12 letech společně s rodiči. Celá rodina toužila po lepším životě. Ihned po příjezdu začal malý Andrew pracovat v továrně, ale nezůstal zde dlouho. Přestoupil do telegrafní společnosti, kde se velmi rychle vypracoval a v 18 letech již disponoval našetřenými penězi, které chytře investoval do svého podnikání.
Již ve 28 letech vlastnil podíl v mnoha důležitých společnostech, které se podílely na průmyslové revoluci. V roce 1875 založil svoji první ocelárnu a během dalších let se vypracoval mezi nejbohatší lidi světa. V tehdejší době mu mohl konkurovat pouze John Rockefeller.
Být bohatý a slavný mu však nestačilo. Když se nabažil role světoznámého průmyslníka, tak se věnoval také dobročinnosti a filantropii. Andrew Carnegie zemřel v 83 letech a jeho život je dokonalým zosobněním pořekadla rags to rimes (od trhana k boháči).
Carnegie pro lidi
Přes veškeré bohatství nikdy nezapomněl, odkud vzešel a snažil se pozvednout také ostatní. Když v roce 1901 prodal za 400 milionů dolarů svůj podnik, tak se naplno věnoval dobročinnosti. Stavěl knihovny a velmi dbal na vzdělání chudých lidí. Zajímal se také o světový mír a zasazoval se o jeho dodržování.
Jeho největší charitativní počin však byla slavná Carnegie Hall, kterou najdeme na Sedmé avenue v New Yorku. Tato koncertní síň patří k těm nejslavnějším a nejznámějším po celém světě. V budově se nachází tři koncertní síně a během roku se zde odehraje až 250 představení vážné hudby. Celou budovu nechal na své náklady postavit právě Andrew Carnegie.
Pocta velikánovi
V roce 2005 se uskutečnila soutěž Největší Američan, kde se umístil v první stovce nejvýznačnějších lidí historie. Podobně jako u nás v soutěži Největší Čech, pořadí určovali sami diváci, kteří o pořadí hlasovali prostřednictvím SMS zpráv.
Andrew Carnegie má své jméno také v botanice a paleontologii. Nejvyšší kaktus světa saguaro nese latinské jméno Carnegia gigantea. Protože daroval několik kusů kostry přírodovědeckým muzeím, tak po něm byl právě tento exemplář také pojmenován.
Historie průmyslu je stejně fascinující jako jeho současnost. Významní průmyslníci nám dodnes ukazují, že díky snům lze dosáhnout velkých úspěchů. Bez vizionářů jako jsou oni, dnes jako lidstvo nestojíme zde. Pojďte se poučit z historie a přečtete si další články z této sekce Relé a jeho využití nebo Hřídel: rotační část strojů.