Relé a jeho využití

Časová relé jako klíč projektu

Když se podíváme na automatizované procesy v průmyslu nebo jakékoli jiné technologii, vše potřebuje správné načasování. O to se stará časové relé učené ke spínání signálů. Drobná součástka, která vše včas vypne nebo zapne, aby celý proces fungoval tak, jak má. Důležitá je vysoká spolehlivost, od které se odvíjí bezchybnost celého procesu, minimální nebo téměř žádná poruchovost a v neposlední řadě také bezpečnost vaše i všech zaměstnanců. Časové relé může v praxi ovládat konkrétní přístroj nebo aplikaci, která řídí další procesy.

Na trhu najdeme řadu předních výrobců nabízejících relé pro oblast strojírenství, elektroniky a elektrotechniky. V sortimentu velkých firem často najdeme i související produkty, jako jsou přepěťové ochrany a podobně.

V praxi má relé řadu výhod i nevýhod.

  • Výhody – výhodou relé je jeho malý odpor, dostupnost, a tedy i snadná nahraditelnost a také dlouhá životnost.
  • Nevýhody – mezi nevýhody patří hmotnost a možné rušení během přepínání. U značkových produktů může do nevýhod spadat i vyšší cena. Mezi mínusy můžeme řadit i spínací a rozpínací rychlost, která je obvykle +/− 10 Hz.

Elektromagnetické relé vynalezl v roce 1835 Josef Henry. Jako první plnilo funkci mechanického zesilovače v rámci telegrafních linek. Teprve později si našlo cestu do automatizovaných systémů.

V současné době rozlišujeme kromě elektromagnetického relé také solid state relé, maximální relé, hydraulické relé, mechanické relé a pneumatické relé.

Bezpečnostní relé pro větší jistotu

Speciální místo mají bezpečnostní relé. Spolu s nejrůznějšími nárazovými lištami, snímači, optickým zabezpečením a uzavíratelnými systémy jsou důležité pro bezpečnost v mnoha odvětvích průmyslu. Důležitá jsou například pro kontrolu nulových otáček u přístrojů, které by mohly způsobit poranění. V druhé řadě chrání i samotný stroj před nechtěným poškozením. Všechny tyto bezpečnostní moduly by měly fungovat nezávisle na samotném stroji a měly by být schopny vypnout přístroj ve chvíli, kdy dojde ke kolizi s člověkem.

V domácnosti se s časovými relé setkáváme u spotřebičů. Krásným příkladem jsou schodišťové automaty, které automaticky vypínají a zhasínají světla na schodištích, v halách nebo třeba v koupelně a na záchodě. Jejich využití známe sice spíše z veřejných prostor, nejčastěji záchodů, školních chodeb a podobně, ale využít je lze i doma.

Přinesl vám článek nové informace? Přečíst si můžete i naše další články Jak na výběr elektroinstalační krabice a Dálkový monitoring a hlídání teplot.

Fotografie