Satelit na dům – vyplatí se to ještě?

Satelitní přijímač

Je nesporné, že satelitní přijímače patří k nejmodernějšímu řešení příjmu (nejen) televizního signálu. Přinášejí zejména možnost naladit si stovky televizních stanic z celého světa, ale především zajišťují trvalý a ničím neomezený přístup k satelitnímu, pozemnímu i také ke kabelovému vysílání. Moderní satelity si navíc už dokážou poradit i s internetovým připojením. Takže díky jednomu přijímači náhle máte přístup téměř ke všemu a obvykle v nejvyšší možné kvalitě.

Výběr satelitního přijímače

Láká vás vlastnit satelit a moci si v televizi pouštět téměř cokoliv? Není to až takový problém – seženete ho obvykle v jakémkoliv obchodě s elektrem, případně přes internet. Horší už je, jak takový satelitní přijímač vybrat, protože se jich prodává mnoho typů v různých cenových relacích. Konečný výběr je sice na vás, ale můžeme vám poradit, na jaké parametry se zejména zaměřit. Zaprvé řešte, jestli má zabudované HD nebo ne – satelit bez HD už dnes ani nemá smysl kupovat, protože byste si notně snížili kvalitu obrazu v televizi. Zadruhé řešte počet a typ tunerů, případně zda jde o kombinované tunery. Zaměřte se také na dekodér a nakonec hledejte i CI/CI+ slot.

Potřebujete satelit?

Možná jste kdysi satelit měli a vzpomínáte si, jak to bylo báječné, kolik programů jste díky němu v televizi měli. Ale ruku na srdce, vyžijete ho dnes ještě? Je sice krásné mít v televizi 200 kanálů, ale skutečně se budete pravidelně dívat na více než 10 či 20 z nich?

Navíc v současnosti rostou SVOD platformy, které nabízejí streamování nejnovějších i starších seriálů a filmů a dokážou tak nahradit i satelit – můžete si totiž pouštět kdykoliv cokoliv. Proto než se necháte vést nostalgií a utratíte poměrně dost peněz za satelit a jeho vybavení, zvažte, zda ho vůbec potřebujete nebo si vystačíte s aktuálním vybavením u vaší televize.

Parabolická anténa

Na závěr ještě jedna velmi důležitá poznámka – pokud se skutečně rozhodnete pořídit si satelitní přijímač, nekupujte si jen parabolickou anténu, které se umisťuje na zeď či na střechu domu. To totiž není totéž jako satelitní přijímač – satelitní přijímač je „krabička“ podobná set-top boxu, která zajišťuje příjem signálu právě z parabolické antény a dále ho pak posílá do vaší televize.

Někdy se právě tomuto zařízení laicky říká satelit, ale při koupi by vás to mohlo velmi zmást. Přitom koupě této parabolické antény je poměrně složitá a  nejspíš budete potřebovat i radu odborníka. Řeší se totiž především její velikost, ale do každé oblasti se hodí jinak velká. Na velikosti ovšem hodně záleží – čím je plocha paraboly větší, tím silnější signál může být přijímán.

Přečtěte si také Technologie, které nejvíc ovlivnily lidstvo nebo I průmysl může být ekologičtější. Jak?

Fotografie