Jak na výběr elektroinstalační krabice

Co můžeš, udělej si sám

Podobné heslo razí řada Čechů. Ačkoli by měl veškeré elektroinstalace provádět odborník, lidé jsou bytosti více než tvůrčí a s čím mohou, s tím si poradí sami. Tento článek nebude ani tak pro elektrikáře, kteří mají podobné informace v malíčku, jako spíš pro domácí kutily, kteří se rozhodli zvládnout projekt na vlastní pěst.

Ačkoli byly principy elektřiny známé už koncem 19. století a podle některých konspiračních teorií i dříve, její masové využití přišlo teprve začátkem 20. století. Nejprve ve velkých sídlech, později i v menších domácnostech. Teď už hurá do současných dnů.

Jednotlivé typy elektroinstalačních krabic

Pokud se podíváme na první rozvody, byly přiznané, tažené po vnitřních omítkách. Teprve později se přistoupilo k zapuštění pod omítku. Na trhu se začaly objevovat elektroinstalační krabice, aby uspokojily novou poptávku. První modely byly z pozinkovaného plechu, následoval bakelit a nyní je standardním materiálem polyvinylchlorid v samozhášivé úpravě.

V elektroinstalační krabici jsou kabely nejen spojeny, případně rozbočeny, ale její součástí mohou být také nejrůznější zásuvky a vypínače. Ty už najdeme spíše pod názvem přístrojové.

Při výběru vhodné elektroinstalační krabice byste měli vzít v potaz prostory, které bude zajišťovat, a její možné rozšíření o další komponenty, které byste mohli v budoucnu potřebovat.

Zaměřte se i na to, zda budete chtít krabici zapustit do klasického zdiva nebo do sádrokartonové úpravy. Pokud máte variantu cihel nebo tvárnic, krabici bude nutné upevnit za pomoci sádry. Oproti tomu do sádrokartonu ji uchytíte za pomoci speciálních šroubů. Specifické řešení mají i krabice určené pro uchycení do betonu. Ty disponují speciálními zaslepovacími krytkami, které je třeba uchytit k bednění.

Poraďte se s elektrikářem

Jsme si jistí, že práci zvládnete, jinak byste se do ní nepouštěli. Přesto je někdy dobré poradit se s elektrikářem. Může si všimnout detailů, o kterých by vás nenapadlo přemýšlet jednoduše proto, že o nich nevíte. A poradit vám, jak řešit některé situace, které by mohly během montáže nastat.

Zkušený elektrikář vám také dokáže říct, od které značky jaké komponenty vybrat, který materiál naopak nekupovat a na co si dát při výběru pozor. Na vás už bude samotná instalace.

Jestli je to váš blízký přítel, tím líp. Může vás zachránit ve chvíli, kdy je neděle odpoledne, všechny obchody mají zavřeno a vám chybí jedna jediná drobnost, abyste celý projekt dokončili. Elektrikář přes ulici a kamarád na telefonu v jednom se hodí vždy.

 

Poradili jsme vám s výběrem elektroinstalační krabice? Pokračujte ve čtení. Podívejte se, k čemu je dobrý Dálkový monitoring a hlídání teplot a jak využít Záložní zdroj UPS pro elektrické spotřebiče.

Fotografie