Záložní zdroj UPS pro elektrické spotřebiče

Proč potřebujete záložní zdroj UPS?

Co je to UPS? Jednoduše řečeno, záložní zdroj UPS je krabice, kterou připojíte ke spotřebiči závislém na elektrické energii. V domácnosti se jedná nejčastěji o již zmíněný počítač. Sice bychom si měli práci pravidelně ukládat, ale ne vždy je to možné. Problém může nastat u grafických programů a velkých souborů, které se na pomalejších počítačích ukládají i několik minut, nebo během rendrování 3D objektů, videí a podobně. Podobný proces může běžet i několik hodin.

Přerušení dodávky elektrického proudu může být problém také u 3D tiskáren a dalších zařízení, jejichž výsledná práce je závislá na nepřerušeném procesu.

Přerušení není ideální ani u on-line porad, seminářů, on-line kurzů a dalších časově závislých aktivit na počítači.

Většina záložních zdrojů navíc nabízí také přepěťovou ochranu. Ačkoli to často nejsou zrovna levné kousky, mnohdy jsou několikanásobně levnější než počítače a další zařízení, která dokážou ochránit. Navíc je stačí pouze připojit - nevyžadují téměř žádnou obsluhu. Sami se přepnou do režimu, který je právě potřeba.

Průmyslové využití záložních zdrojů UPS

Své využití najdou také v průmyslu a veřejných sektorech. Nepostradatelnými pomocníky jsou ve velkých provozovnách, kde je nutné zajistit například nepřetržité fungování kotle pro ohřev teplé vody. Záložní zdroj UPS si poradí také s čerpadly, která je nutné udržet neustále spuštěná. Chybět nesmí ani u velkých mrazáků a všude tam, kde je potřeba udržet stejnou teplotu, od líhní v masovém průmyslu až po vytápěné haly, které by jinak v chladných měsících rychle promrzly.

Záložní zdroj UPS je zpravidla vybírán podle toho, jak dlouho dokáže zajistit chod konkrétního přístroje. Může se jednat o pár minut, během kterých si stihnete uložit práci na počítači, až po několik hodin pro velké provozy.

Poptávka určuje nabídku

Celá problematika záložních zdrojů UPS je mnohem složitější. Záleží na konkrétních projektech, spotřebičích a jejich požadavcích, respektive požadavcích na provoz daného systému. V posledních letech, souběžně s průmyslovým rozvojem a především neustálou automatizací, výrazně vzrostly nároky na UPS a tím pádem i nabídka, která je rok od roku širší.

Pokud sháníte UPS do domácnosti a nevíte si rady s výběrem konkrétního modelu, zkuste se obrátit na prodejce nebo výrobce zařízení, ke kterému bude UPS připojen.

Přinesl vám článek nové poznatky? Na našem webu toho najdete mnohem víc. Podívejte se, co obnáší Dálkový monitoring a hlídání teplot a Jak na výběr elektroinstalační krabice.

Fotografie