Rozvoj velkovýroby oblečení a ekologie

Rozvoj módy s sebou přinesl plusy i mínusy

Rozvoj průmyslu a nových technologií umožnil během minulého století přijít s řadou nových materiálů v oblasti oděvnictví. Vše zlevnilo, strojová výroba vše urychlila a postupně nás posunula od švadlen k záplavě levného oblečení v obchodech. Najednou bylo dostupné prakticky vše a ihned. Lidé přestali mít jedny sváteční a dvoje pracovní šaty, přišel trend kolekcí a neustále se měnící módy. Nakupovalo se ve velkém. Ze začátku to bylo opojné, společnost tento posun vnímala jako pokrok.

Teprve časem začala na povrch vyplouvat témata spojená s ekologií a dlouhodobou udržitelností. Začala se diskutovat témata kvality a recyklace. Přišla udržitelnost zdrojů, ohled na lokální zdroje surovin i etický přístup k zaměstnancům.

Jak se k této otázce stavíte vy? Kupujete pravidelně nové modely, nebo se snažíte žít šetrně a hledáte způsoby, jak se obléci, aniž byste zatížili životní prostředí? Sepsali jsme pro vás několik tipů, jak na to.

Kupujte českou produkci

Prvním krokem může být nakupování od domácích výrobců oblečení. Malých českých značek zaměřujících se na lokální zdroje materiálů, ekologické způsoby barvení a dbající na dostatečné platy svých švadlen. Oblečení je nejen ekologické, ale také etické. Díky vysoké kvalitě vydrží zpravidla mnohem déle než běžná konfekce, takže je v závěru i ekonomické.

Začněte si šít a plést sami

Možná vám to přijde jako neekonomické řešení, protože na to nemáte dostatek času, ale zkuste si vypočítat jednoduchou rovnici. Jak dlouho vám zabere uplést si něco na sebe nebo si ušít nový kousek versus to, jak dlouho byste na nový přírůstek do skříně vydělávali? Podnikatelky často zjistí, že to vyjde téměř nastejno a pro vlastní osobní rozvoj a psychickou pohodu je někdy mnohem příjemnější si na sebe něco ušít.

Nakupujte z druhé ruky

Oblečení z druhé ruky nemusí být vždy obnošené. Naopak se najdou i nové, pěkné kousky, které navíc koupíte levněji než v obchodě. Řada značek si problém udržitelnosti již uvědomuje a především ho řeší, takže ne všechny kousky v obchodech jsou nutně sezónní. Najdou se i nadčasové, které můžete nosit během několika dalších let.

Jak změnit přístup společnosti?
Tím, že začnete u sebe a vytvoříte poptávku. Oslovujte výrobce, ptejte se jich po původu oblečení a chtějte jen tu nejlepší kvalitu, ideálně z lokálních zdrojů, ušitou za férových podmínek.

Zajímáte se o dlouhodobou udržitelnost? Přečtěte si i náš další obsah, články Nahrazení lidského faktoru stroji a Lidské aktivity spojené s ekologickým cítěním.

Fotografie